Warsztaty ekologiczne dla dzieci z województwa śląskiego

13 lutego 2017

Czy jesteśmy wystarczająco ekologiczni i chronimy nasze środowisko? Na te i inne trudne pytania odpowiadaliśmy wspólnie z uczestnikami pierwszych warsztatów z zakresu ekologii i ochrony środowiska, organizowanych wspólnie z naszym Partnerem – Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach projektu dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Młodzi ekolodzy, w ramach warsztatów w ośmiu grupach, poznali zasady prawidłowej segregacji śmieci, odnawialne źródła energii, a także wykonali samodzielne eksperymenty i w praktyce przyczynili się do recyklingu. Poznali również ekosystemy naturalne, takie jak lasy, łąki i pola oraz parki i ich mieszkańców. Ponadto ptaki mieszkające w dąbrowskim Parku Hallera będą mogły przetrwać mroźną zimę dzięki własnoręcznie wykonanym przez dzieci karmnikom i kulom z ziarnem.

Edukacja ekologiczna daje najlepsze efekty kiedy realizowana jest w środowisku naturalnym. Zmysły poznawcze pracują niezwykle intensywnie, nie da się tego zastąpić jakimikolwiek wykładami, korzystaniem z przygotowanych wcześniej programów komputerowych czy telewizyjnych. Celem edukacji przyrodniczej jest przybliżenie dziecku świata przyrody, rozbudzenie potrzeb poznawczych, zwrócenie ich uwagi na różnorodność otaczającego świata i kształtowanie spostrzegawczości. Zajęcia poprzez zabawę, prace manualne i ruchowe pozwalają dzieciom w przyjemny sposób poznać podstawowe zagadnienia związane z przyrodą. Warsztaty ekologiczne, w których wzięło udział 120 dzieci z województwa śląskiego w wieku 5-12 lat wraz ze swoimi opiekunami, dotyczyły dwóch głównych zagadnień – ekologii w przyrodzie, w tym ochrony ekosystemów naturalnych oraz ekologii w domu, w tym zagadnień recyklingu i segregacji śmieci oraz odnawialnych źródeł energii.

Celem projektu jest propagowanie działań proekologicznych oraz podnoszenie powszechnej świadomości ekologicznej wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, osób dorosłych – rodziców i opiekunów, nauczycieli nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego oraz mieszkańców województwa śląskiego.


Tagi: , , , , , , , ,