Wykłady i warsztaty naukowe

Twoje dziecko to pełen pasji i ciekawości odkrywca świata, który z chęcią uda się w niezwykłą podróż po świecie z kompasem, mapą i lupą! Nasze wykłady i warsztaty naukowe UNIVERSEE pozwolą Twojemu dziecku z bliska poznać wszystkie tajniki otaczającego go świata.

Zajęcia naukowe dla dzieci i młodzieży UNIVERSEE, prowadzone są przez grupę kreatywnych i zaangażowanych nauczycieli geografii, biologii, chemii, geologii, fizyki i przyrody, podróżników, przewodników i pilotów wycieczek, których pasją jest odkrywanie przed najmłodszymi tajników Wszechświata.

Nasze wykłady i warsztaty naukowe to nie tylko pełna życia Planeta Ziemia, odległy Kosmos, dzikie i oswojone zwierzęta, prosta i przyjemna ochrona środowiska i ekologia, ale także groźne dinozaury, kapryśna pogoda, burzliwe oceany, majestatyczne góry i wybuchowe eksperymenty chemiczne i fizyczne. Poniżej znajdziecie Państwo szczegółowy program wykładów i warsztatów naukowych UNIVERSEE.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko ciągle uczyło się odkrywać nowe rzeczy i nigdy się nie nudziło podczas nauki, już dziś zapisz je na zajęcia w UNIVERSEE – bo my najlepiej pokazujemy dzieciom świat!

Globus

REALIZACJA WYKŁADÓW I WARSZTATÓW

  • Nasi Klienci to Uniwersytety Dziecięce, Przedszkola, Szkoły, Uczelnie Wyższe, Kluby Młodzieżowe, Domy Kultury, Biblioteki i inne zainteresowane jednostki, zgodnie z ustalonym indywidualnie harmonogramem zajęć w dogodnych dla klienta terminach i godzinach.
  • Wykładowcy przyjeżdżają do placówki z odpowiednim wyprzedzeniem, wyposażeni w materiały do wykonywania eksperymentów i potrzebne specjalistyczne sprzęty. Dysponujemy również rzutnikami multimedialnymi, laptopami i niezbędnym do prowadzenia wykładów zapleczem technicznym, które może zostać przetransportowane do klienta.
  • Pojedyncze zajęcia trwają 45 lub 60 minut.
  • Jedna grupa nie może liczyć mniej niż 10 uczestników.
  • Wykłady i warsztaty naukowe dostosowywane są dla dzieci w grupach wiekowych od 3 do 5 roku życia i od 6 do 12 roku życia oraz dla młodzieży od 13 do 18 lat.
  • Cena za przeprowadzenie wykładu i warsztatu każdorazowo ustalana jest indywidualnie z klientem.
  • Realizujemy wykłady na terenie województw: śląskie, małopolskie, opolskie.
  • Tematyka wykładów i warsztatów naukowych UNIVERSEE znajduje się poniżej. Realizujemy także wykłady na indywidualne zamówienie Klienta na wskazany przez niego temat, podany z 3 tygodniowym wyprzedzeniem, mieszczący się w naukach takich jak: geografia, biologia, przyroda, ochrona środowiska i ekologia.

TEMATY WYKŁADÓW EKOLOGICZNYCH REALIZOWANYCH W 2020 ROKU

Wykład 1. Czy zmiany klimatyczne są nieodwracalne i czy dziura ozonowa się powiększa czyli czy można odpowiedzieć na najtrudniejsze ekologiczne pytania?

Tuż przed swoją śmiercią Steven Hawking ogłosił, że ludziom zostało jeszcze około 500 lat do opuszczenia Ziemi, ponieważ później nie będzie się ona nadawała do życia. Zachodzące zmiany klimatu nie oznaczają bezwzględnej katastrofy. Wprawdzie pewne obszary zostaną zalane przez podnoszący się poziom oceanów, a niektóre rejony geograficzne będą zbyt gorące i wilgotne, by można było w nich żyć, jednakże mamy możliwości hamowania niekorzystnych zmian klimatycznych. Na wykładzie uczestnicy dowiedzą się, jakie są możliwości działania przeciwko ociepleniu i co każdy z nas może zrobić, żeby przygotować się do zmiany warunków życia na Ziemi.

Wykład 2. Jak posprzątać Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci i ziemską orbitę czyli czy można uniknąć śmieciowej katastrofy?

Wielka Pacyficzna Wyspa Śmieci ma powierzchnię aż 1,6 mln km kw. – czyli blisko pięciokrotnie większą niż Polska. Za sprawą prądów morskich dryfuje pomiędzy Hawajami a Kalifornią. Natomiast ilość śmieci, które poruszają się po ziemskiej orbicie szacuje się już na kilka milionów. Podczas wykładu poznamy zagrożenia związane z zaśmiecaniem biosfery i najbardziej innowacyjne projekty mające na celu oczyszczenie Ziemi ze śmieci.

Wykład 3. Jak dbać o przyrodę – czy rośliny i zwierzęta muszą być zagrożone wyginięciem oraz jakie są skutki wielkich pożarów Amazonii i Australii?

Od 1970 roku wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt – te przerażające dane przytoczył raport Living Planet. Uczestnicy wykładu poznają najważniejsze i najbardziej zagrożone wyginięciem zwierzęta i rośliny na naszej planecie. Dowiedzą się także, czy wszystkie pandy są czarno-białe oraz jakie chronione zwierzę wygląda jak szyszka. W trakcie wykładu zapoznamy się także ze skutkami przyrodniczymi katastrof klimatycznych takich jak susze i powodzie m.in. w Australii i Amazonii. Podczas wykładu odbędzie się pokaz chemiczny tworzenia pasty do zębów dla słonia.

TEMATY WARSZTATÓW EKOLOGICZNYCH REALIZOWANYCH W 2020 ROKU

Warsztat 1. Domowa sortownia odpadów – zasady prawidłowej segregacji śmieci w naszych domach i mieszkaniach

Podczas warsztatów uczestnicy poznają cykl życia śmieci, zrozumieją dlaczego prawidłowa segregacja odpadów jest taka ważna, a także wezmą udział w licznych grach i zabawach uczących jak należy segregować plastik, szkło, papier i odpady niebezpieczne. Wspólnie nauczymy się rozpoznawać śmieci nadające się do recyklingu.

Warsztat 2. Pogotowie Smogowe – co robić kiedy coś wisi w powietrzu i co to jest niska emisja?

Warsztaty przybliżą uczestnikom zagadnienia źródeł zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na zdrowie, niskiej emisji w miastach, wpływu transportu na jakość powietrza oraz zbawiennego wpływu terenów zieleni na poprawę jakości powietrza. Podczas warsztatów uczestnicy zagrają w gry i zabawy naukowe oraz wykonają eksperymenty z wykorzystaniem zestawów naukowych.

Warsztat 3. Cuda powstałe z recyklingu czyli poznajemy historię naszych śmieci i dajemy im drugie życie – upcykling w praktyce

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym jest recykling i jakie produkty powstają w jego wyniku. Zaprezentowane zostaną wynalazki związane z recyklingiem. Wspólnie wykonamy pomysłowe rzeczy ze śmieci, dając im w ten sposób drugie życie. Aż trudno sobie wyobrazić, na ile sposobów można wykorzystać zużyte plastikowe butelki, kubeczki po jogurtach, tekturowe pudełka czy stare gazety.

Warsztat 4. Energetyczne SOS – odnawialne i nieodnawialne źródła energii w naszym codziennym życiu.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają różne odnawialne i nieodnawialne źródła energii spotykane w codziennym życiu m.in. energię wiatrową, wodną i słoneczną. Podczas warsztatów wykonają eksperymenty i obejrzą pokazy naukowe z wykorzystaniem zestawów naukowych do wytwarzania energii.

Warsztat 5. Tajemnicze życie pszczół – goście w ogrodzie!

Uczestnicy warsztatów poznają ich potrzeby pszczół – czym się żywią, gdzie mieszkają i jaki jest wpływ zanieczyszczonego powietrza na ich zdrowie. Wspólnie zbudujemy domki dla owadów i zapoznamy się z modelami edukacyjnymi prezentującymi rolę owadów zapylaczy dla kwiatów w naszych ogrodach.

Warsztat 6. Czy warto mieć w domu świeży kompost? – warsztaty kompostowania

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak powstaje kompost i do czego służy, do czego przydają się dżdżownice oraz co można kompostować, a czego nie należy. Wspólnie wykonamy domowe kompostowniki, z których kompost stanie się nawozem dla roślin doniczkowych. Uczestnicy obejrzą też model biodegradacji odpadów.

Warsztat 7. Ptasie trele – poznajemy ptaki żyjące w mieście i chronimy przyrodę naszej okolicy!

Warsztaty przybliżą uczestnikom najważniejsze gatunki ptaków występujących w mieście oraz ich codzienne zwyczaje i sposoby ochrony. Wspólnie przygotujemy karmniki i domki dla ptaków oraz kule z ziaren dla sikorek.

Warsztat 8. Inwazja drzew – gatunki rodzime i inwazyjne oraz dlaczego drzewa są naszym wspólnym skarbem?

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jakie gatunki drzew występują rodzimie w polskich lasach, a które „przybyły” do nas z innych stref klimatycznych. W warsztatach wezmą udział zwierzęta, które pomagają dbać o lasy, a uczestnicy wykonają własne modele leśnych ekosystemów z wykorzystaniem materiałów takich jak plastelina, wełna, liście czy gazety.

Warsztat 9.  Nasza Niebieska Planeta – do kiedy wystarczy nam wody i dlaczego lodowce topnieją?

Uczestnicy warsztatów poznają ekosystemy lodowcowe na naszej planecie, dowiedzą się dlaczego lodowce topnieją, a także do kiedy wystarczy człowiekowi wody. Podczas warsztatów wykonamy eksperymenty prezentujące wpływ topnienia lodowców i lądolodów na życie człowieka. Poznamy także skutki powodzi i suszy na Planecie Ziemi.

Warsztat 10. Burza w szklance wody – badamy zanieczyszczenie wody

Uczestnicy warsztatów nauczą się rozpoznawać i badać rodzaje zanieczyszczeń wody. Wspólnie wykonamy liczne wodne eksperymenty m.in. badania pH wody oraz zachowania oleju na powierzchni wody, który pokażą nam jaki wpływ na oceany mają katastrofy tankowców.

Zapraszamy także do bezpośredniego kontaktu z Nami

pod numerem telefonu

+ 48 694 840 511

pod adresem e-mailowym: [email protected]